wtorek, 18 grudnia 2012

Tłuszczowa impregnacja butów i skór (tłuszcze, dubbiny, oleje ... )


 

Bardzo często ludzie mylą systematyczne czyszczenie butów i dbanie o ich estetykę z prawdziwą impregnacją.

Czym właściwie jest impregnacja?
Sam proces ma wzmocnić i zabezpieczyć skórę lub inny materiał przed szkodliwym działaniem wilgoci, śniegu, mrozu, soli pośniegowej, pleśni  ... i tego wszystkiego czego skóra nie lubi. 

Czym impregnować buty?
To już temat bardziej złożony i wymagający małej analizy. Uogólniając i upraszczając sprawę możliwości są dwie:

  1. Wodoodporny impregnat w aerozolu
    Doskonały do tradycyjnych zamszowych i nubukowych butów eksploatowanych w warunkach miejskich. Dobrej jakości NANO Impregnaty nie zmieniają kolory oraz struktury skór).
  2. Tłuszcze (dubbiny), oleje do skór i Oil Protectory
    Tłuszczowa impregnacja butów to wariant skuteczniejszy, trwalszy, zapewniający optymalną ochronę skór, podnosząc wybitnie jej właściwości wodoodporne, wpływając pozytywnie na elastyczność i naturalną miękkość skór. Natłuszczanie skór jest dla nich po prostu zdrowe - skóry dzięki temu są również bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wszelkie deformacje. Natomiast skóry nienatłuszczane - tracą elastyczność, robią się sztywne, suche, bardziej podatne na pęknięcia i uszkodzenia, mają tendencję do odbarwiania się. Jest natomiast jedna rzecz o której pamiętać trzeba - jasne skóry, zaimpregnowane tłuszczowo mogą pociemnieć nawet o 2-3 tony, a skóry szorstkie dodatkowo mogą zmienić swoją strukturę na gładką (licową). Nie ma to specjalnie znaczenia dla profesjonalistów, outdoorowców, trekkingowców i ludzi, dla których liczy się niezawodność i suche stopy w trudnych warunkach. Ma to jednak niewątpliwie znaczenie dla wielu Pań i osób eksploatujących obuwie w mieście. Zanim więc zastosujesz tłuszcz przy impregnacji swoich butów, zastanów się jakie są Twoje priorytety. Jeżeli chcesz, by nubuk pozostał nubukiem, a jasna skóra nie zmieniła swojego koloru pozostań przy impregnacji NANO Protectorem.

Impregnacja tłuszczowa - jak stosować tłuszcz do butów?
W tym wpisie skupimy się na opcji tłuszczowej. Nie bez powodu przed laty żeglarze w arcytrudnych warunkach nasączali swoją odzież oraz obuwie olejem, nie bez powodu w stronę impregnacji tłuszczowej skłaniają się robotnicy, outdoorowcy, trekkingowcy i wszyscy, którzy eksploatują obuwie w trudnych i mokrych warunkach. Tłuszcz w przeciwieństwie do impregnatów w aerozolu, których należy używać częściej opiera się skutecznie sile tarcia, jego właściwości wodoodporne są nie do przecenienia, a przy tym wszystkim ma wpływ na miękkość oraz elastyczność skór, pozwalając cieszyć się ulubionym obuwiem o wiele dłużej. Nie bez powodu również tak popularnym materiałem w obuwiu trekkingowym stał się nubuk olejowany. Tłuszcz to butów to dziś dla wielu środek wręcz niezbędny w systematycznej pielęgnacji obuwia. Do tłuszczów przekonują się również użytkownicy obuwia miejskiego, lifestyle, sportowego czy glanów. Zwykła pasta nie natłuszcza. Wpłynie na estetykę, zapewni połysk, ale nie odżywi skóry. W obuwiu eleganckim, wyjściowym zazwyczaj wystarczy dobry, natłuszczający krem do butów, ale przy pielęgnacji skórzanych podeszw również optymalny będzie tłuszcz do obuwia.

  • Tłuszcz i skóra licowa, gładka
Ze skórami licowanymi, gładkimi specjalnie nie ma problemu (zwłaszcza z czarnymi lub ciemnymi). Najczęściej zaprawa tłuszczowa ogranicza się do dokładnego oczyszczenia skóry dobrym cleanerm lub odpowiednim mydłem do skór oraz zastosowaniu, np. HP Dubbin.Tłuszcz aplikujemy bawełnianą szmatką (która nie zostawia włosków) lub bezpośrednio palcem - tłuszcze pod wpływem ciepłoty ciała rozpuszczają się i łatwiej rozprowadzają oraz wnikają w pory skóry. Natłuszczone buty pozostawiamy, pozwalając skórze na wchłonięcie tłuszczu. Skóra wchłonie, tyle ile będzie mogła - pozostałość należy usunąć za pomocą szmatki. Jasne licowe skóry również mogą pociemnieć pod wpływem tłuszczów.

W wątku na forum wbutach.pl znajdziecie konkretne przykłady. 

  • Tłuszcz i skóry nubukowe
Jasne skóry nubukowe po zaprawie tłuszczowej potrafią zmienić odcień i to znacznie. Decydując się zatem, na taką opcję musisz to z góry zaakceptować. Może być na przykład tak:





Pamiętajcie jednak - tu nie o estetykę chodzi (choć ciemniejsze często bardziej się podobają).

Chodzi o efekt:

I niezawodność w ekstremalnych warunkach:
źródło: forum wbutach.pl


Najlepsze na końcu :) 
Jeden z Internautów, który z pasją od lat zaprawia na różne sposoby outdoorowe i trekingowe buty na drodze prób i błędów oraz testów wymyślił optymalny zestaw, który od kilku lat ochrzczony został przez trekkingową brać, jako ZESTAW BY AXE316 (nick znany na wielu forach tematycznych - outdoor.pl, tactical.pl, knives.pl, wbutach.pl ... ).


Impregnacja BY AXE316 w skrócie:

  1. Czyszczenie - Mydło do skór AVEL
  2. Terpentyna z woskiem na szwy
  3. Pierwsza faza zaprawy tłuszczowej - HP Oil Saphir
  4. Druga faza impregnacji tłuszczowej i wykończenie - Tucan Mink Oil Dubbin Tarrago 

Mydło teoretycznie stosowane być powinno do skór licowych, ale ja osobiście bardziej niż producentom, wierzę praktykom, a Wy? :)

Więcej przykładów, wskazówek i informacji znajdziecie na forum wbutach.pl





10 komentarzy:

  1. Potwierdzam.
    Axe 316

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie potwierdzam tego potwierdzenia.
      Axe 316

      Usuń
  2. I który jest prawdziwy? :P

    OdpowiedzUsuń
  3. Łatwo zweryfikować na forach, gdzie AXE316 się udziela - chociażby: http://www.wbutach.pl/ tactical czy outdoor ...

    :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie potwierdzam tego niepotwierdzenia dotyczącego potwierdzenia.

      Usuń
  4. Wędrowcy bosi uaktywnili swoją trolowatość nawet pod tak niewinnym artykułem. Dla nich każda okazja jest dobra, żeby popisać się swoją rozwielitkową inteligencją. Są wszędzie, więc jest ich dużo. Tym bardziej trzeba się cieszyć, jeśli odstajemy od tak ogromnej kupy.Pozdrawiam prawdziwych, obutych wagabundów!

    OdpowiedzUsuń
  5. Ekstremalne wyzwanie doprowadzenie starych butów do ładu ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Czytaj ze zrozumieniem. Jasny but może ściemnieć.

    OdpowiedzUsuń