niedziela, 9 grudnia 2012

Zima, zacieki solne, błoto pośniegowe - Jak usunąć sól z butów


ZIMA - JAK POZBYĆ SIĘ PLAM SPOWODOWANYCH SOLĄ ROZSYPANĄ NA CHODNIKACH, ULICACH?  JAK ZIMĄ DBAĆ O OBUWIE?




 Cyklicznie powracające co sezon pytania:
  • JAK USUNĄĆ SÓL Z BUTÓW?
  • ZIMA - JAK POZBYĆ SIĘ PLAM SPOWODOWANYCH SOLĄ ROZSYPANĄ NA CHODNIKACH, ULICACH?
  • ZABÓJCZA ZIMA DLA NASZYCH BUTÓW - JAK UNIKNĄĆ ZNISZCZENIA?


1) PRZEDE WSZYSTKIM PROFILAKTYKA.


a) Bieżąca konserwacja, pielęgnacja skóry:
Skóra, z której jest wykonane obuwie, podobnie jak skóra człowieka powinna być systematycznie odżywiana, natłuszczana (dobre pasty - tłuste, nie nabłyszczające kremy, dubbin -tłuszcz do skór - wszelkie preparaty na bazie naturalnych wosków oraz fluoru, który dodatkowo zabezpiecza skórę przed wilgocią). Unikać nabłyszczaczy, gąbek do szybkiego połysku, past błyskawicznych ... itd.

Najlepiej po wchłonięciu się pierwszej warstwy pasty, nałożyć drugą. Po wyschnięciu wypolerować.

Skóra nieodżywiana w naturalny sposób ulega wysuszeniu, poza utratą walorów estetycznych jest bardziej narażona na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, przemoczenia, obuwie znacznie szybciej się zużywa. Ponadto jeden z najczęściej wymienianych argumentów przez producentów do których trafiają reklamacje to "brak bieżącej konserwacji". Więc z oczywistych względów obuwie konserwować warto.

b) Ochrona, impregnacja:
Kiedy skóra obuwia jest we właściwy sposób odżywiona pozostaje ją dodatkowo zabezpieczyć przed wilgocią, warunkami atmosferycznymi, oraz wszelkimi zabrudzeniami.
Do tego celu najczęściej stosuje się PROTECTOR (PROTEKTOR), IMPREGNATOR w sprayu.

Najlepsze są produkty na bazie żywic fluorowanych. Protektor jest odporny na działanie deszczu, śniegu oraz chroni przed tłustymi plamami. Nie zmienia koloru i struktury materiału.
Chroni przed zabrudzeniami mankietów, kołnierzyków, krawatów, itp.

Najczęściej są to środki bardzo uniwersalne - do wszystkich typów skór naturalnych, zamszu i nubuku, tekstyliów.

W ten sposób odżywione oraz zabezpieczone obuwie, będzie mniej podatne na wilgoć, przemoczenia, deszcz, śnieg, sól oraz różnego rodzaju zabrudzenia. Jeżeli takowe wystąpią będą łatwe do usunięcia ponieważ warstwa ochronna nie pozwoli na wchłonięcie brudu w pory skóry.

2) JAK USUNĄĆ SÓL Z BUTÓW?
Jeżeli obuwie było zabezpieczone Protectorem nie powinno być większych problemów z usunięciem soli za pomocą chociażby uniwersalnych płynów (Cleanerów) do czyszczenia skóry. Jeżeli jednak skóra nie była zabezpieczona - może to wymagać innego postępowania.

Pojawia się wiele domowych sposobów - płyn do naczyń, woda z octem, gorące mleko ... itd.

Cytat autorytetu:

Jan Kielman na oficjalnej stronie radzi (źródło: http://www.kielman.pl/naprawy/ ):

"Plamy z soli są prawie nieusuwalne. Jeden ze skuteczniejszych sposobów to pełna kąpiel butów w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu lub mydła. Szczotką masujemy zanurzone buty (również ich wnętrze - zwłaszcza w miejscu palców) starając się wypłukać ze skóry wyschniętą sól. Najprawdopodobniej nie jest to wyłącznie sól znana nam z zimowych chodników, lecz sól fizjologiczna wydobywająca się wraz z parą wodną ze stóp.

Po kąpieli do butów wkładamy prawidła, odkładamy (odwieszamy) do wyschnięcia i natłuszczamy.

Istnieje zależność, ze czym lepsza skóra na butach - tym mniejsze zjawisko pocenia, czym buty gorsze, zrobione ze skóry pokrytej nie oddychającą warstwą lakieru i na syntetycznych podeszwach - tym częstsze uczucie wilgotnych stóp. "

Zastosować również można gotowe preparaty do usuwania soli występujące jako: ANTYSÓL, DE SALTER, Płyn do usuwania soli, środek do usuwania soli, odsalacz ... itd.

Po usunięciu plam skóra może być wysuszona i tu wracamy do punktu 1a. Natłuścić, odżywić najlepiej dobrym DUBBINEM - tłuszczem do skóry, a następnie zabezpieczyć.

Poleca się oczywiście stosowanie najlepszych impregnatów oraz środków konserwujących z daleka trzymając się od "supermarketowych" okazji, które mogą okazać się początkiem końca pięknego wyglądu naszych ulubionych "trzewików".

NA ZIMĘ POLECAMY:

DO USUWANIA SOLI:


TŁUSZCZE DO SKÓR:

PROTECTORY:



 Oto przykład zastosowania De Salter-a oraz Dubbin-a

3 komentarze:

  1. Działa! Dobry poradnik!

    OdpowiedzUsuń
  2. Całą zimę tak robię z butami. I muszę przyznać, że one nawet mniej się niszczą, jak są odpowiednio zabezpieczone.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń