czwartek, 29 września 2011

Jak czyścić buty oraz odzież wykonane z zamszu i nubuku?





Skóry szorstkie (zamszowe i nubukowe) to wyjątkowo piękne, ale i delikatne materiały. W sposób szczególny zatem trzeba o nie dbać. Polecane produkty do czyszczenia i pielęgnacji zamszu oraz nubuku mogą być stosowane nie tylko do obuwia, ale i do odzieży, toreb, rękawiczek i innych akcesoriów wykonanych ze skór szorstkich.

Często mylone ze sobą skóry zamszowe i nubukowe.


Zamsz
jest odpowiednio obrobioną odwrotną częścią skóry (spód skóry - mizdra). Charakteryzuje się strukturą "meszku" o zdecydowanie dłuższym włosiu niż w przypadku nubuku (widoczne pojedyncze włókna).

Nubuk jest delikatnie przeszlifowaną wierzchnią częścią skóry (sposób wykończenia lica). Efekt delikatnego aksamitnego meszku (krótkie włosie).
Zarówno zamsz, jak i nubuk charakteryzują się wyjątkowo piękną i delikatną strukturą, są delikatne, miłe i przyjemne w dotyku. Są jednak bardziej podatne na zabrudzenia, uszkodzenia i wilgoć - dlatego wymagają częstego czyszczenia i konserwacji.

Charakterystyczne, iż po przeciągnięciu po skórach szorstkich palcem pozostanie na niej jasna bądź ciemna smuga - podobny efekt obserwujemy przy odkurzaniu dywanu (wynika to ze zmiany kierunku ułożenia włosia). Skóry szorstkie ciemnieją w kontakcie z wilgocią. Nie należy dopuścić do przemoczenia butów zamszowych i nubukowych. Ich impregnacja może wiązać się z przyciemnieniem skóry.

Bywa, iż producent obuwia nubuck pokrył woskiem, co dodatkowo utrudnia rozpoznanie materiału (tak wykończony nubuck przypomina skóry licowe).

Skóry zamszowe i nubukowe ze względu na delikatną strukturę trzeba traktować w sposób szczególny. Wielu zachwyconych nowymi zamszowymi butami klientów rozczarowuje się w trakcie eksploatacji butów. Aby uniknąć rozczarowania wystarczy systematyczna i świadoma pielęgnacja tych wyjątkowych skór. Do skór zamszowych i nubukowych nie należy używać past i kremów stosowanych do skór gładkich, licowych.

SZCZOTKOWANIE:
Aby zachować zamsz i nubuk w dobrej kondycji konieczne jest systematyczne szczotkowanie tych skór. Należy pamiętać, by robić to delikatnie zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia. Błoto ze skór szorstkich należy usuwać po wyschnięciu. Nie każda szczotka nadaje się do czyszczenia skór szorstkich do tego celu używamy specjalnych szczotek do zamszu i nubuku.

CZYSZCZENIE:
Delikatne skóry zamszowe i nubukowe są bardzo podatne na zaplamienia. Pierwotnie piękne, stosunkowo szybko absorbują brud i wilgoć, tracąc swój blask.

Jednym ze sposobów usunięcia miejscowych zabrudzeń jest użycie Gumy lub Bloku do czyszczenia skór szorstkich.


Małych rozmiarów produkt, wygodny w użyciu o dużej mocy czyszczenia. Używane na podobnej zasadzie jak gumka do zmazywania ołówka. Gumy należy używać delikatnie, z wyczuciem pocierając, by usunąć zabrudzenie, nie uszkadzając jednocześnie skóry. Produkt, który praktycznie się nie zużywa. Wystarczy kupić raz i nie zgubić :)

Jednym z najistotniejszych produktów w procesie czyszczenia zamszu i nubuku jest jednak Odplamiacz Saphir, "mistrz" wśród produktów w swojej klasie. Unikalna formuła płynu pozwala na głębokie czyszczenie różnego rodzaju plam i przebarwień oraz odzyskanie, wydobycie oryginalnego koloru czyszczonych materiałów i skór.


RENOWACJA / ODNOWA KOLORU:
W trakcie eksploatacji, obuwie narażone na działanie warunków atmosferycznych może w naturalny sposób stracić swój pierwotny kolor i blask. Zamsz i nubuk poddany działaniu słońca, światła ma tendencje do płowienia. Warto o tym pomyśleć decydując o miejscu przechowywania zamszowych ubrań czy butów. Aby przywrócić właściwy wygląd naszym butom stosujemy preparaty ro renowacji i odnowy koloru.


IMPREGNACJA:
Wodoodporne impregnaty jak najbardziej tak. Tego typu skóra nie lubi wilgoci, jej nadmiar sprzyja rozwojowi pleśni. Profilaktyka przede wszystkim. Zamsz i nubuk warto zabezpieczyć przed plamami oraz wilgocią - również przed pierwszym użyciem obuwia. Przemoczone buty "ubrane" w prawidła lub wypchane papierem suszyć z daleka od źródeł ciepła w temperaturze pokojowej. Do zabezpieczenia skór przed wilgocią, błotem, zabrudzeniami ...polecamy duży wybór wodoodpornych impregnatów w sprayu.

źródło: Don Mendo
http://donmendo-es.blogspot.com

©2011 by Aibo Krkic






14 komentarzy:

  1. Ten Omnidaim jest świetny!

    OdpowiedzUsuń
  2. No i Nano Protector Tarrago daje radę. Świetnie zabezpiecza przed brudem i wilgocią.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. TARRAGO NANO PROTECTOR to prawdopodobnie najlepszy impregnat do butów na rynku.

      Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam pytanie.Czy jest jakiś sposób na uratowanie butów nubuckowych potraktowanych pastą do skór gładkich?

    OdpowiedzUsuń
  5. Na moich Timberlandach zauważyłam ciemniejsze plamy, wyglądają na tłuste, choć jestem pewna, że niczym takim ich nie zachlapałam. Czytając wiele opinii kupiłam Omnidaim i postąpiłam zgodnie z instrukcją. Na wszelki wypadek, w obawie przed przebarwieniami, wyczyściłam je całe. Niestety plamy nie zniknęły... Nie mam pojęcia skąd się wzięły, buty są prawie nowe, miałam je na sobie tylko kilka razy i zawsze o nie dbałam. Rodzi się pytanie, czy jest jakiś lepszy środek do czyszczenia lub czy powinnam zastosować Omnidaim w większym stężeniu, ew. kilkakrotnie powtórzyć proces czyszczenia, aby pozbyć się plam? Buty kosztowały mnie majątek i chcę je doprowadzić do stanu używalności... Proszę o pomoc

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Aleksandro, tłuste plamy nie są łatwym problemem do zniwelowania. Wszystko zależy od ich pochodzenia, utrwalenia, samej skóry ... są specjalne odplamiacze z serii HUSSARD do tłustych plam, ale wszystko wychodzi w trakcie roboty. Czasem pozostaje po prostu zmienić kolor na ciemniejszy, ale jeżeli brakuje doświadczenia to lepiej zlecić taką robotę fachowcom. Proszę podesłać fotografie obrazujące obecny stan obuwia wraz z opisem na nasz adres sklepowy, a może coś więcej będziemy w stanie doradzić lub zarekomendować firmę, która może podołać zleceniu,

      Usuń
  6. Witam. Kupiłam Timberlandy i szybko zaczely mi się przecierać. Mam na nich rysy. Co zrobic?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zależy od rodzaju skóry. Proszę podesłać do nas zdjęcie obrazujące problem. Na pewno pomożemy :)

      Usuń
  7. Ja jak byłam młoda to tak zawzięcie czyściłam zamsz, że zniszczyłam. Także teraz robię to tak delikatnie jak się tylko da, żeby usunąć zanieczyszczenia ale nie zniszczyć butów

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uwaga przy czyszczeniu każdych butów jest wskazana. Jednak wbrew pozorom zamsz jest dość odporny na uszkodzenia. Jeżeli są w domu dedykowane szczoteczki i preparaty, nie powinno być problemu.

      Usuń
  8. Ja zawsze zastanawiałam się czym czyścić właśnie takie buty, szkoda że tak późno trafiłam na ten blog. Ale nic straconego, obecne buty będę wiedziała jak czyścić.

    OdpowiedzUsuń